Kolory Zorzy w Galerii „Na Piętrze”

Wernisaż wystawy malarstwa olejnego Marii Bieńkowskiej-Kopczyńskiej „Pestki”„Zorze” odbył się 5 czerwca 2016 r. W zabierzowskiej Galerii „Na Piętrze” gości powitał p.o. dyrektor SCKiPGZ Anna Domagała, oraz sama artystka Maria Bieńkowska-Kopczyńska-malarka, graficzka.

Studia ukończyła na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP w pracowni wklęsłodruku Andrzeja Pietscha, pracowni drzeworytu Franciszka Bunscha oraz w pracowni typografii Romana Banaszewskiego. W 1980 r. otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za pracę dyplomową inspirowaną poezją Bolesława Leśmiana. Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym, za które 1998 otrzymała nagrodę Fundacji Polska-Japonia im. Miyauchi. Jej prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w Polsce, krajach europejskich i w Japonii.

To właśnie w Galerii „Na Piętrzę” po raz pierwszy został  pokazany cykl obrazów „Zorze”. Zorza polarna, która jest niezwykłym fenomen, pojawia się na niebie w nocy, gdy jest ciemno. Jej światła tańczą i mienią się różnymi kolorami (zielone, różowe, fioletowe). Biegająca po niebie łuna światła wygląda jak zorganizowany pokaz tańca, a na obserwatorach wywiera niezapomniane wrażenie. To właśnie to zjawisko stało się  dla „Pestki” inspiracją do stworzenia cyklu obrazów olejnych .

Obrazy Marii Bieńkowskiej-Kopczyńskiej to portrety zjawiska. Dzięki mistrzowskiemu warsztatowi przedstawienie świetlne zostało oddane za wszelkimi subtelnościami, a zestawienie głębokich, nasyconych, ostrych barw nadało dziełom  abstrakcyjny charakter.

 

Wernisażowi towarzyszył recital w wykonaniu Bożeny Kirkov i Mateusza Grzybka. Wystawę można będzie zobaczyć do końca wakacji. Zapraszamy!

 

 

 

Możesz również polubić…