Wielkanocny Festiwal Rękodzieła

W Niedzielę Palmową 25 marca odbył się Wielkanocny Festiwal Rękodzieła w Zabierzowie. W przestrzeni Ratusza prezentowali się wystawcy z rękodziełem, produktami regionalnymi i ekologicznymi. Tradycyjnie został rozstrzygnięty konkurs kulinarny „Masz Babo placek” oraz dwa konkursy, adresowane do dzieci i młodzieży na „Najpiękniejszą Palmę” oraz „Wielkanocną Pisankę”.

To był bardzo kolorowy i radosny dzień na rynku w Zabierzowie. Wielkanocny Festiwal Rękodzieła zgromadził kilkunastu ciekawych wystawców. Stoiska uginały się pod ciężarem barwnych pisanek, ozdób świątecznych, ceramiki i przysmaków wielkanocnych. Swoje stoisko miał Klub Seniora z Brzoskwini, który przygotował wielkanocne ciasta i baby.

W związku z Niedzielą Palmową tuż po mszy o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Zabierzowie, został rozstrzygnięty konkurs na „Najpiękniejszą Palmę”, w którym przyznano nagrody w dwóch kategoriach: najpiękniejsza i najwyższa palma. W kategorii pierwszej Jury postanowiło przyznać dziesięć równorzędnych nagród dla: Świetlicy Środowiskowej w Bolechowicach, Julii Olchawy /SP Brzoskwinia/, Mileny Kępy /SP Kobylany/, Natalii Kuzdrowskiej /Zabierzów/, Ani i Agatki Rachwał /Zabierzów/, Wiktora Handzel /Zabierzów/, Szymona i Wojtka Janik /Zabierzów/, Magdaleny Haduch /Zabierzów/, Nikoli Czajowskiej /SP Zabierzów/, Olgi Kopońki i Filipa Kowalaka. Nagrodę za najwyższą palmę otrzymała Wiktoria Czajowska z Zabierzowa. Komisja oceniająca postanowiła wyróżnić także Ośrodek Wsparcia Seniorów z Rząski. Ceremonia rozdania nagród odbyła się w Ratuszu w Zabierzowie.

Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Masz Babo Placek”, który ma już swoją 15-letnią tradycję. Jury konkursowe pod przewodnictwem Janiny Łochowskiej oceniało potrawy i wypieki przygotowane przez mieszkańców naszej gminy. W kategorii „wypiek” pierwsze miejsce zajęła Józefa Zajt za makowiec, drugie miejsce przyznano Paulinie Pietrzykowskiej-Rak za Mazurek ze śliwka kalifornijską, a trzecie Katarzynie Bibrzyckiej za sernik.
W kategorii „potrawa” najsmaczniejsza była Pascha Wielkanocna autorstwa Pauliny Pietrzykowskiej-Rak, drugą nagrodę otrzymał Klub Seniora z Brzoskwini za jajka faszerowana, a trzecie miejsce przyznano Klubowi Seniora w Pisarach za galantynę.
Po odsłonięciu laureatów konkursu kulinarnego ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pt. „Wielkanocna Pisanka”. Na konkurs nadesłano 114 prac, każda była unikatowa i niepowtarzalna, a Jury przyznało nagrody z podziałem na cztery kategorie wiekowe. Nagrody wręczał Radny Wiesław Cader oraz Aleksandra Małek Dyrektor SCKiPGZ. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Po ceremonii rozdania nagród wszystkimi konkursowymi ciastami i potrawami zostali poczęstowani odwiedzający Wielkanocny Festiwal Rękodzieła.

Imprezę uświetniły warsztaty rękodzielnicze przeprowadzone przez Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, zdobienia gęsich jaj oraz słodkich pisanek. Dodatkową atrakcją były Szalone Maszyny czyli warsztaty szycia, podczas których powstawały kolorowe kurczaki i zajączki.

Mamy nadzieje, że Wielkanocny Festiwal Rękodzieła wpisze się na stałe do kalendarza imprez organizowanych na zabierzowskim rynku.

 

49 51 50 46 43 41 38 37 36 33 32 30 28 26 25 22 19 20 17 13 12 11 7 3 4

Możesz również polubić…