Andegaweńska Szkoła Rycerska

Zapraszamy do skorzystania z nowej propozycji w naszym centrum kultury – Andegaweńskiej Szkoły Rycerskiej.
Andegaweńska szkoła rycerska zajmuje się przyuczeniem oblatów w wieku od 10 do 16 roku życia do dowolnej roli w ruchu rycerskim. Aby to osiągnąć zajmuje się ni etyle nauczaniem pełnej historii średniowiecza ale przede wszystkim pokazanie jej taką jaką była. W ciekawej formie prezentowanie wydarzeń sprzed wielu stuleci pozwala na ich lepsze zrozumienie i odkrycie że średniowiecze wcale nie było takie mroczne i ciemne jak może nam współczesnym się wydawać. Aby to osiągnąć bakałarze i skrybowie Andegaweński są wpierani przez naszych zbrojnych łowczych czy rzemieślników. Pozwala to na przekazanie pełnego obrazu tamtych czasów. Oblat który ukończy szkołę otrzymuje glejt potwierdzający wszystkie nabyte przez niego umiejętności i wiedzę.

Szkoła nie tylko szkoli w zakresie historii czy podstaw szermierki łucznictwa bądź tańca dawnego ale wplata w swoje spotkania również zagadnienia takie jak : kaligrafia, iluminacja, garncarstwo, rzemiosło, sukiennictwo, zielarstwo, kuchnię średniowieczną, architekturę, heraldykę, gry średniowieczne, strategię i taktykę średniowiecza, obyczaje, podróże, życie codzienne, podstawy kowalstwa, muzykę. Zajęcia są wielozagadnieniowe ale zawsze splecione wspólnym wątkiem. Poza tym podczas spotkań oblaci sami wykonują swoje stroje i elementy rynsztunku które w przyszłości mogą im posłużyć podczas turniejów rycerskich.

Kolejnym elementem zajęć szkoły rycerskiej są wyjazdy organizowane do muzeów i miejsc związanych z omawianymi czasami. Zawsze podczas tych wyjazdów będą na uczestników zajęć ludzie nie tylko posiadający odpowiednią wiedzę ale tez i pasję – członkowie zaprzyjaźnionych bractw rycerskich którzy razem z Andegawenami pokażą w niecodzienny sposób nawet i bardzo niekiedy znane miejsca.

Garść szczegółów:

Każda grupa ma odpowiedzialnego za nią Andegaweńskiego mistrza który bardzo często będzie zapraszał gości różnych specjalności na spotkania.

Spotkania grupy odbywają się raz w tygodniu oraz dwa razy w miesiącu grupa wyrusza na wycieczkę. Spotkanie grupy trwa około dwóch godzin. Wycieczki często są miejscem gdzie spotykają się członkowie różnych grup.

Czesne miesięczne to 50 zł. W ramach czesnego oblaci maja zapewnione materiały na zajęcia, spotkanie w każdym tygodniu danego miesiąca plus dwie wycieczkę na miesiąc. Koszty przejazdów nie są wliczone w czesne. Dodatkowo w ramach czesnego uczestnicy co miesiąc otrzymają element stroju średniowiecznego na własność.

Wszystkie szkolenia zwane inaczej talentami są zakończone próbami mistrzowskimi które po odpowiednio wysokim poziomie ukończenia powodują zdobycie przez oblata glejtu potwierdzającego zdobycie odpowiednich umiejętności w danej dziedzinie.

Przynajmniej trzy razy do roku członkowie poszczególnych grup będą stawali do turniejów pomiędzy poszczególnymi grupami. Najlepsi spośród oblatów będą mogli w okresie wakacyjnym za zgodą rodziców uczestniczyć w turniejach rycerskich wraz z Andegaweńskim Pocztem Najemnym.

 

Kontakt: Bartosz Pyryt tel. 530 919 844
Zapisy prowadzi także sekretariat SCKiPGZ

Możesz również polubić…