Artystyczne

  • Ceramika
  • Pracownia plastyczna
  • Sobotnia akademia rysunku i malarstwa
  • Twórcze ręko-czyny
  • Spotkania z nitką

Ceramika 

Niejeden raz przyjęcie do pracowni artysty będzie pierwszym i ostatnim zetknięciem się ze sztuką, z procesem tworzenia, a efektem tych działań może być kiedyś lepsze zrozumienie problemu estetyki.
Oddziaływanie przez piękno to łagodzenie obyczajów, uwrażliwianie na ból, zwracanie uwagi na stojącego obok człowieka, wreszcie przedkładanie „być” nad „mieć”.
Marita Benke-Gajda

Nasza pracownia ceramiczna istnieje od blisko trzydziestu lat i może się pochwalić kilkunastoma absolwentami Akademii Sztuk Pięknych i innych uczelni artystycznych, którzy tutaj rozwijali swój talent i stawiali pierwsze kroki w świecie sztuki. Obecnie pracownia ma w swojej ofercie zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W najbliższej przyszłości oferta ta zostanie poszerzona o zajęcia rodzinne, na których rodzice wraz z dziećmi będą mogli miło spędzać czas poznając tajniki warsztatu ceramicznego. Pracownia mieści się w budynku SCKiPGZ przy ulicy Szkolnej 2 w Zabierzowie. Jest wyposażona w profesjonalny piec do wypału ceramiki w temperaturze 1060 st C.
Zajęcia prowadzi artysta plastyk Jadwiga Gajda-Lusina, absolwentka tejże pracowni, a także Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Termin
Poniedziałek
16:00 – 17:00 zajęcia dla dzieci Grupa I
17:10 – 18:10 zajęcia dla dzieci Grupa II
18:20 – 21:20 zajęcia dla dorosłych

Wtorek
16:00 – 17:00 zajęcia dla dzieci Grupa I
17:10 – 18:10 zajęcia dla dzieci Grupa II
18:20 – 21:20 zajęcia dla dorosłych

Czwartek
9:00 – 12:00 zajęcia dla dorosłych
14:00 – 15:00 zajęcia dla dzieci Grupa I
15:10 – 16:10 zajęcia dla dzieci Grupa II

Piątek
16:00-18:00 zajęcia rodzinne

Cennik :
Dzieci: 80 zł/os za miesiąc lub 25 zł/os za pojedyncze zajęcia
Dorośli: 50 zł/os za każde zajęcia lub karnet miesięczny za 180 zł/osoba

Zajęcia rodzinne:
20 zł dorosły za każde zajęcia + 20 zł pierwsze dziecko+10 zł kolejne dziecko
Zajęcia grupowe.

Pracownia plastyczna

Pracownia swoja ofertę kieruje do dzieci i młodzieży. Zajęcia plastyczne odbywają się w grupach wiekowych i prowadzone są w oparciu o różne techniki artystyczne i zabawy twórcze pobudzające kreatywność. Swobodna formuła warsztatów sprzyja spontanicznej autokreacji dziecka.
Starsi uczestnicy zajęć nabywają umiejętności w zakresie podstawowych technik plastycznych: malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki i witrażu.

Pracownię prowadzi artysta plastyk Urszula Obydzińska.

Termin

Poniedziałek
16:00 – 17:00 dzieci młodsze
17:15 – 18:15 dzieci starsze i młodzież

Cena: 50 zł za miesiąc / płatne do 10 każdego miesiąca za miesiąc z góry
Zajęcia grupowe.

Sobotnia Akademia Rysunku i Malarstwa 

Termin
Sobota 11:30 – 13:30

Zajęcia skierowane są do osób powyżej 13 roku życia.

Cena: 200 zł za kurs (1 miesiąc) lub 50 zł/os za pojedyncze zajęcia
Zajęcia grupowe.

Twórcze ręko-czyny

Warsztaty skierowane są do osób w każdym wieku, które chcą zapoznać się z różnymi technikami rękodzielniczymi oraz DIY. Uczestnicy mają możliwość rozwijać swoje umiejętności oraz zdolności manualne.
Zajęcia prowadzi Anna Styszko.

Termin
Czwartek 10:00 – 12:30

Zajęcia bezpłatne.


Spotkania z nitką

Na spotkaniach będziemy bawić się nitką. Zabawa ta, to nie tylko rozrywka i spędzenie wolnego czasu, ale także ćwiczenie wspierające rozwój manualny. Rozwój ten jest bardzo ważny dla rozwoju mózgu, prawie tak ważny jak rozwój ruchowy. Od tych dwóch obszarów zależy bowiem poziom intelektualny.

Zaczynając od haftu matematycznego, który robi się przeciągając różnokolorowe nici przez zrobione oczka na sztywnej kartce papieru.  Najważniejsze to wybrać wzór i w szablonie wykłóć dziurki (najlepiej szpikulcem). Nitki prowadzimy od dziurki do dziurki, używając cienkiej igły.

Będzie można się nauczyć koronki szydełkowej. Wykonuje się to za pomocą szydełka, narzędzia zakończonego haczykiem, służącego do przeciągania nici przez pętelki. Szydełkiem można dziergać zarówno odzież, jak i rozmaite wyroby koronkowe: serwety, zawieszki na okno, drobne ozdoby, a nawet biżuterię. W Polsce szczególnie znana jest koronka koniakowska (tam heklują).

Dla chętnych – koronka klockowa – jeden z typów koronki, wykonywanej przy pomocy podłużnych szpulek, często drewnianych, zwanych klockami. Technika polega na przeplataniu w grupach po cztery wielu nici nawiniętych na klocki. Koronkę podczas tworzenia umieszcza się na specjalnej poduszce lub wałku z przypiętym wzorem.

Termin

Środa 16:00-19:00

Cena: 50 zł za miesiąc, płatne do 10 każdego miesiąca za miesiąc z góry.
Zajęcia grupowe.

Zobacz także...