Czar światła

21 marca 2015 r. odbyło się otwarcie wystawy malowanych witraży „Czar światła” Doroty Brewczyńskiej.
Na wystawie mamy przyjemność podziwiać witraże malowane na szkle. Malowanie na szkle to bardzo stara sztuka. Wykorzystywaną ją zarówno do zdobienia szkła użytkowego jak również ozdobnego. Malowano wazony, szklane tace, szklanki, półmiski, ale także obrazki, butelki itp. Sztuka ta najlepiej rozwijała się w Czechach, gdzie przemysł szklany istnieje już od połowy XIV wieku. W Polsce pierwsze informacje o malowaniu na szkle pochodzą XV w. głównie z Krakowa.
Autorka już od ponad dwudziestu lat eksperymentuje z farbami witrażowymi. Aktualnie maluje miniatury witraży jak i realizuje projekty wielkoformatowe, zdobiąc przeszklone ściany, drzwi i okna, zarówno wnętrz o charakterze świeckim jak i sakralnym. Ulubionym motywem artystki są kwiaty i fantazyjne kompozycje geometryczne.
Jak twierdzi autorka światło i struktura szkła jest współautorem jej prac. Kompozycje rozjaśniają się i gasną wraz z natężeniem światła. Intensywność kolorów zależy więc od pory dnia i roku, oraz od warunków pogodowych. Proces ich powstawania przypomina natomiast tworzenie dzieła malarskiego poprzez dobór kolorów i budowanie treści.

Więcej informacji o twórczości Doroty Brewczyńskiej znajduje się na stronie http://www.brewczynska.pl

5 4 3 2 1

Możesz również polubić…