Dożynki Gminne 2016 w Brzezince

Gminne dożynki 2016 odbyły się w niedziele 21 sierpnia w Brzezince. Cała miejscowość była pięknie i okazale udekorowana kwiatami, kłosami zbóż i wstążkami.
Dożynki rozpoczęły się mszą św. koncelebrowaną przez ks. proboszcza Andrzeja Badurę, ks. dziekana Stanisława Kozieła i ks. Szymona Janiczka w kaplicy p. w. św. Maksymiliana Kolbego.
Podczas mszy zostały poświęcone wieńce oraz dożynkowy chleb. Następnie korowód dożynkowy przeszedł z kaplicy na boisko sportowe w Brzezince. Wójt Gminy Zabierzów Elżbieta Burtan powitała gości, wśród których byli: wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, starosta krakowski Józef Krzyworzeka, doradca prezydenta Krakowa ds. sportu Janusz Kozioł. Elżbieta Burtan powiedziała, cytując poetę Juliana Ursyna Niemcewicza: „Chciejcież rolnictwo szanować. W mieczu i pługu są Polaków siły”. Dziękując rolnikom za ich pracę, dodała „Chylę głowę przed każdym, kto wcześniej, przed dzisiejszym świętem , pochylał swoje plecy, by zebrać z pól, co jest najcenniejsze, by zebrać plon ten rzeczywisty i ten –symboliczny”. Przewodnicząca Rady Gminy Zabierzów Maria Kwaśnik mówiła: „Podziękowaliśmy podczas mszy św. Panu Bogu, a teraz chcemy podziękować ludziom, którzy pracowali przy zbiorach, przy żniwach”. Starościna dożynek Dorota Karcz i starosta Józef Jaroń wręczyli chleb wójtowi Gminy. Elżbieta Burtan, Maria Kwaśnik, starościna i starosta oraz sołtys Brzezinki Jan Szczepański podzielili się chlebem z gośćmi i mieszkańcami przybyłymi na dożynki. Poszczególne sołectwa wręczyły wybranym przez siebie osobom dożynkowe wieńce i chleby. Wieńce otrzymali: wójt Elżbieta Burtan, przewodnicząca Rady Maria Kwaśnik, wicewójt Bartłomiej Stawarz, członek Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach Mariusz Saługa, starosta Józef Krzyworzeka, członek Zarządu Powiatu Krakowskiego Alicja Wójcik, Krystyna Kruk, prezes Klubu Sportowego Iskra Radwanowice Zdzisław Krawczyk, Krystyna i Ludwik Pietras, Magdalena Grońska, Halina i Franciszek Sroka, Ryszard Wilaszek oraz Małgorzata Tomczyk i Zygmunt Podgórski z Urzędu Gminy Zabierzów.
Podczas dożynek głos zabrał wicepremier Jarosław Gowin. Powiedział: „Towarzyszę gminie Zabierzów, która w całej Polsce uznawana jest za gminę sukcesu. Gratuluję mieszkańcom gminy, a rolnikom życzę udanych plonów i korzystnych cen”. Starosta Józef Krzyworzeka podziękował za współpracę samorządu Zabierzowa i Powiatu Krakowskiego. W nadesłanym i odczytanym liście prezes PSL Władysław Kosiniak – Kamysz wspomniał o obecnym trudnym dla rolników roku, w którym wystąpiła susza, grad i wichury. Pozdrowił zabierzowskich rolników i dziękował im za ciężką pracę.
Agnieszka Rokita i Marcin Kruk przeprowadzili licytację na rzecz chorej pani Ilony. Licytowano m.in. futbolówkę z podpisami piłkarzy reprezentacji Polski i sukienkę tenisistki Agnieszki Radwańskiej. GOPS zorganizował również stoisko charytatywne z wyrobami z drewna. Łącznie udało się zebrać 3400 zł, ale kwota cały czas rośnie przez wpłaty kolejnych osób.
Tradycją dożynkową jest wręczanie dyplomów oraz statuetek zasłużonym rolnikom z terenu gminy. Otrzymali je: Zdzisław Paczyński, Paweł Paczyński, Marek Sypik, Jacek Wielowski, Damian Gwizdała, Stanisław Lorenc, Jan Jaroń, Wojciech Malik, Kazimiera i Józef Baranowie, Anna Ferdek, Bogusław Jochymek, Anna i Czesław Rudzcy, Tomasz Kurdziel, Tadeusz Walczowski, Marcin Mucha, Janina Kołodziejczyk, Tadeusz Nęcka, Radosław Duch, Kazimiera Pieniążek, Józef Wójtowicz, Kazimierz Korzonek, Michał Gwizdała, Ignacy Dziedzic, Piotr Krawczyk, Jan Kołodziej, Piotr Rumian, Maria i Mieczysław Kuligowie, Wojciech Pogan i Fundacja Wspólnota Nadziei. Sołtysi z terenu gminy Zabierzów otrzymali woreczki z ziarnami siewnymi z ostatnich kłosów pszenicy z tegorocznych zbiorów.

Jak zwykle podczas dożynek przeprowadzono konkurs kulinarny na „najlepszą potrawę regionalną”. Jury oceniało smak, estetykę wykonania oraz związek z tradycją przygotowanych potraw. W konkursie zwyciężyło KGW Rudawa, które przygotowało potrawę „Kaczor Gospodyni”. II miejsce zajęło KGW Brzezinka za „Gęś Sołtysa”, a III miejsce KGW Brzoskwinia za Groch z kapustą. Wyróżniono Klub Seniora Nielepice za zupę pietruszkową.
Potrawy konkursowe prezentowane były na stoiskach poszczególnych kół gospodyń wiejskich wokół placu dożynkowego. Gospodynie częstowały smakołykami przybyłych gości i mieszkańców.
W części artystycznej wystąpiły kluby seniora z Zabierzowa i Brzezinki oraz zespół Turnioki. Przeprowadzono też konkursy i zabawy tematyczne. Dożynki zakończyły się zabawą taneczną przy utworach zespołu Players.

Mimo padającego deszczu, dożynki już od samego początku zgromadziły wielu mieszkańców Brzezinki i innych miejscowości gminy.
Dzięki sprawnej organizacji tegoroczne święto plonów w Brzezince trzeba uznać za udane!

Tekst Lucyna Drelikiewicz

Sponsorzy: Maria Krzywicka Apteka Prywatna w Zabierzowie, ALSAl Spółka z o.o., Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych w Rudawie, Meble Stylizowane i Nowoczesne Janusz Apostolski, PUK Sp.z o.o. w Zabierzowie, Firma Wielobranżowa PLENER S.C., Krakow Airport Balice, Firma Kamieniarska KRUK, REMONDIS Oddział w Krakowie, Firma SANI-TERMO w Brzezince, MOSUR w Rudawie, MODR w Karniowicach, Krakowski Bank Spółdzielczy O/Zabierzów, Joanna Hojda Apteka w Rudawie, Pizzeria MArcoMoni’Ola w Zabierzowie.

 

DSC_0618 DSC_0708 DSC_0476 DSC_0406 DSC_0345 DSC_0311 DSC_0200 DSC_0182 DSC_0177 DSC_0120 DSC_0024

Możesz również polubić…