Dożynki Gminne

W niedzielę 30 sierpnia odbyły się Gminne Dożynki, po raz pierwszy w Nielepicach na terenie niedawno otwartego parku im. Rotmistrza Pileckiego.
Przy muzyce kapeli ludowej korowód dożynkowy wyruszył spod nielepickiej kaplicy na plac dożynkowy, gdzie o godzinie 13-tej rozpoczęła się polowa msza święta, której przewodniczył ks. dziekan Stanisław Kozieł – proboszcz parafii w Bolechowicach. – Nie zawsze chleba starczało dla wszystkich, nie zawsze był sprawiedliwie dzielony, dziś też w różnych regionach świata panuje głód. W poszukiwaniu chleba przybywają do sytej Europy uchodźcy z Afryki – mówił w kazaniu przeor Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej, o. Leszek Stańczewski.

Podczas mszy zostały poświęcone wieńce i dożynkowy chleb. O oprawę muzyczną mszy świętej zadbał Chór Gminno-Parafialny Voci di San Francesco oraz Gminna Orkiestra Dęta.

Część oficjalną otworzyła wójt Gminy Zabierzów Elżbieta Burtan. Zwracając się do rolników powiedziała: „Dzięki waszej pracy ziemia wciąż przynosi plony i pokarm dla ludzi. Mój szacunek dla waszej ciężkiej pracy w pogodę i niepogodę – jest ogromny”. Za podtrzymywanie dożynkowych tradycji organizatorom i uczestnikom dożynek dziękowała przewodnicząca Rady Gminy Zabierzów Maria Kwaśnik.

Starostowie tegorocznego gminnego święta plonów: Anna Rudzka i Marian Mikołajewicz wręczyli wójt Elżbiecie Burtan i przewodniczącej Marii Kwaśnik bochen chleba, którym podzielono się z uczestnikami dożynek. Na ręce wszystkich sołtysów zostały wręczone woreczki siewnego ziarna, symbolizujące dobrą wróżbę dostatku i obfitości plonów.

Wójt Gminy Zabierzów Elżbieta Burtan otrzymała od gospodarzy dożynek – sołectwa Nielepice okazały wieniec dożynkowy. Koła Gospodyń Wiejskich wręczały też wybranym osobom, zasłużonym dla ich miejscowości bukiety zbóż i kwiatów. Przedstawiciele Aleksandrowic wręczyli bochen chleba Przewodniczącej Rady Gminy Marii Kwaśnik. Miejscowość Balice uhonorowała prof Eugeniusza Herbuta, Dyrektora Instytutu Zootechniki. Z rąk przedstawicieli Brzezinki kosz otrzymał Skarbnik Gminy Zabierzów Piotr Budziak, natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Brzoskwini obdarowało koszem dożynkowym Marka Burowskiego. Kolejne wieńce oraz kosze zostały przekazane Tadeuszowi Jojczykowi przez przedstawicieli Burowa, Emilii i Józefowi Krzyworzekom kosz przekazały panie z Kobylan, miejscowość Młynka wyróżniła Magdalenę Grońska, przedstawicielkę Grupy Lafarge. Koło Gospodyń Wiejskich z Niegoszowic podarowało kosz Krystynie i Józefowi Krukom, sponsorom i przyjaciołom gminy Zabierzów, a przedstawiciele Pisar obdarowali Alicję Wójcik, Członka Zarządu Powiatu Krakowskiego. Wśród obdarowanych znaleźli się także Marek Filo, sponsor, Tomasz Kasprzyk oraz Jan Surówka – Radni Gminy Zabierzów oraz Artur Dziwiński, Dyrektor Krakowskiego Banku Spółdzielczego Oddziału w Zabierzowie. Z rąk przedstawicieli Szczyglic symbol tegorocznych plonów otrzymał wicewójt Wojciech Burmistrz, a Klub Seniora „Złota jesień” z Zabierzowa wręczyła bochen chleba Wioletcie i Januszowi Apostolskim, przedsiębiorcom i sponsorom.

Zgodnie z dożynkową tradycją, w uznaniu pracy i osiągnięć w rolnictwie pamiątkowymi dyplomami i koszami podarunkowymi uhonorowani zostali rolnicy z terenu gminy Zabierzów.

Z Brzezinki dyplom otrzymali: Elżbieta i Jana Jaroniowie, Stanisław Księżyc, Stanisław Kantor; z Bolechowic – Zdzisław Paczyński i Paweł Paczyński; z miejscowości Burów – Wojciech Malik; z Brzezia – Jacek Wielowski, z Karniowic – Anna Ferdek oraz Kazimiera i Józef Baranowie; z Kobylan – Wiesław Jacak; z Pisar – Tomasz Kurdziel; z Radwanowic – Tadeusz Walczowski; z Rząski – Radosław Duch, Tadeusz Nęcka, Janina Kołodziejczyk; ze Szczyglic – Józef Wójtowicz, Agata i Stanisław Śmiech, z Zelkowa – Jan Kołodziej, Piotr Rumian, Krystyna Piwowarczyk, Piotr Krawczyk, Leopold Rumian, z Rudawy – Edmund Gędłek; Z Brzoskwini – Jerzy Skołuba; Z Nielepic – Anna i Czesław Rudzcy; z Młynki – Mirosław Setkowicz; z Ujazdu – Kazimierz Korzonek.

Wokół dożynkowego placu ustawione były stoły z produktami, potrawami i wypiekami przygotowanymi przez 15 miejscowości – Aleksandrowice, Balice, Brzezinka, Brzoskwinia, Burów, Kobylany, Młynka, Niegoszowice, Nielepice, Pisary, Radwanowice, Rudawa, Rząska, Szczyglice, Ujazd. W konkursie kulinarnym na najlepszą tradycyjną potrawę zwyciężyło KGW w Radwanowicach za królika w śmietanie, II miejsce przyznano KGW w Burowie za bigos, III – KGW w Pisarach za pierogi z serem i malinami. Jury przyznało także dwa wyróżnienia, dla KGW z Rudawy za zalewajkę rudawską oraz sołtysowi Nielepic Stanisławowi Damowi za kompozycję pn. „śniadanie sołtysa”.

Wszyscy odwiedzający dożynki mogli otrzymać materiały promocyjne o gminie Zabierzów na stosiku przygotowanym przez Wydział Rozwoju i Promocji jak również dowiedzieć się o dokonaniach i planach na przyszłość Lokalnej Grupy Działania Blisko Krakowa, której Gmina jest członkiem od czerwca br.

Podczas dożynek przeprowadzona została również aukcja charytatywna na rzecz 18 letniego mieszkańca naszej Gminy, u którego pół roku temu zdiagnozowano stwardnienie rozsiane.

Aukcję przeprowadziła Agnieszka Rokita. Na aukcji znalazły się przedmioty przekazane przez wójt Gminy Zabierzów Elżbietę Burtan, lokalnych twórców oraz tenisistkę Agnieszkę Radwańską.

Program artystyczny dożynek uświetniły występy dzieci ze szkoły w Nielepicach, które przedstawiły „Balladę o chlebie”, przygotowaną przez Elżbietę Łęską-Kokosińską, a tradycyjne przyśpiewki ludowe zaprezentował Klubu Seniora z Rudawy. Program sceniczny dopełnił pokaz grupy działającej przy SCKiPGZ – Tanecznice z Zabierzowa oraz występ mieszkanki Nielepic Agnieszki Sioły. Duże brawa zebrał Lajkonik tańczący z Krakowską Grupą Folklorystyczną z Mydlnik. Gwiazdą wieczoru była Kapela Ciupaga. Do północy trwała zabawa taneczna z zespołem Romero.

W uroczystościach dożynkowych udział wzięli m.in.: posłowie: Andrzej Adamczyk, Józef Lassota, Ireneusz Raś, wicewojewoda małopolski Wojciech Szczepanik, Członkowie Zarządu Województwa Małopolskiego: Wojciech Kozak i Jacek Krupa, starosta krakowski Józef Krzyworzeka, Członkowie Zarządu Powiatu Krakowskiego: Alicja Wójcik i Arkadiusz Wrzoszczyk, ppłk. Adam Jangrot komendant 35 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, prof. dr hab. Eugeniusz Herbut dyrektor Instytutu Zootechniki w Balicach, ks. Dziekan Stanisław Kozieł – Proboszcz Parafii w Bolechowicach, ks. Andrzej Badura – Proboszcz Parafii w Rudawie, ks. Władysław Palmowski – Proboszcz Parafii w Morawicy, prezesi i członkowie lokalnych organizacji pozarządowych, radni, sołtysi, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy, pracownicy Urzędu Gminy Zabierzów, Koła Gospodyń Wiejskich, rolnicy i mieszkańcy gminy Zabierzów

Organizatorem dożynek było Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów. Współorganizatorzy: Urząd Gminy Zabierzów, Sołectwo i KGW Nielepice, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, OSP Nielepice i Brzoskwinia.

Serdecznie dziękujemy strażakom oraz Policji za czuwanie nad bezpieczeństwem podczas Dożynek. Dziękujemy także sponsorom, bez których nie byłaby możliwa organizacja święta plonów.

Sponsorzy Gminnych Dożynek:

Krystyna i Józef Krukowie

Wojciech Hudyka – ALSAL Spółka z o. o. Sp. K.

Ryszard Wilaszek – Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych

Magdalena Grońska – Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych w Rudawie S.A. Lafarge Kruszywa Sp. z o.o.

Artur Dziwiński – Krakowski Bank Spółdzielczy odział Zabierzów

Jacek Figiel – ABC Colorex

Damian Olek – Firma REMONDIS Sp. Z o.o Oddział w Krakowie

Łukasz Mucha – Firma Remondis Sp. z o. o. Oddział w Krakowie

Elżbieta Idzior – Alior Bank Placówka Partnerska w Zabierzowie

Janusz Apostolski – FPU Meble Nowoczesne i Stylizowane w Zabierzowie

Firma Matimex Polska sp. Z o.o w Rudawie

Tadeusz Kumorek – DRUKMAR

Bronisław Dutka – Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach

Firma TOI TOI Kraków

Marek Filo – Pizzeria Marco

Józef Woch – Cybernet WMW

Maria Krzywiecka – Apteka Prywatna

Sławomir Młynarczyk – Firma PROXIMA w Nielepicach

Jan Wójcik – Ogród Janka

Adam Chechelski, Piotr Piątek – PHU „U Rataja”

Źródło Żywiec

Tekst: L. Drelinkiewicz, K.Starowicz

Zdjęcia: U.O.

Możesz również polubić…