Dzikość przyrody w twoim domu
Kontakt z przyrodą ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Natura wycisza i uspokaja oraz jest niezastąpionym lekarstwem na brak sił witalnych. Dlatego,w tym wyjątkowo trudnym okresie pandemii, przedstawiamy różnorodne możliwości obserwacji przyrody na żywo, pozostając zarówno w domu. Dzięki odpowiedniemu zainstalowaniu kamer możliwe jest uczestniczenie w codziennym życiu rodziny boćków, podglądnięcie zabaw panter śnieżnych oraz nocne odwiedziny żubrów i uczestniczenie przy narodzinach młodych sokołów. Fascynujący świat zwierząt czeka na każdego z nas! Zapraszamy dużych i małych obserwatorów!
Tajemnicze dzikie pszczoły
Jest to niezwykła okazja, by zobaczyć z bliska życie pszczół leśnych. Te dzikie pszczoły pełnią w lesie bardzo istotną rolę zapylając wiele gatunków drzew, krzewów i kwiatów na łąkach. Jako rasa zbliżona do pierwotnego gatunku jest przystosowana do trudnych warunków bytowych. Kamera, dzięki której można obserwować codzienne życie rodziny pszczół stanowi jeden z elementów projektu badawczego promującego bartnictwo tradycyjne.
Podglądać życie leśnych pszczół można TUTAJ
Bocianie małżeństwo
Jest to całodobowa obserwacja gniazda pana bociana o imieniu Piórek i pani bocianicy o mieniu Lotka. Na początku kwietnia, w gnieździe przez pewien czas, był tylko Piórek i stali obserwatorzy zastanawiali się, co się stało ze śliczną Lotką. Obecnie rodzina jest już w komplecie i niedługo można się spodziewać młodych boćków.
Aby zobaczyć gniazdo i porozmawiać na czacie należy kliknąć TUTAJ
Rodzina sikorek
Z pewnością wiele razy widzieliście sikorki – malutkie, bogato ubarwione ptaszki nie większe od wróbelka.Sikora bogatka, to najliczniejszy i najbardziej wszędobylski gatunek sikor zamieszkujących Polskę. Jednak fakt, że jest popularnym gatunkiem wcale nie oznacza, że każdy z nas wie, czym się żywi i jak żyje. Dzięki kamerze zainstalowanej w budce lęgowej możemy bez trudu podglądnąć codzienne życie rodziny tych uroczych ptaszków i poczekać na wyklucie się potomstwa.
Wnętrze budki lęgowej dostępne jest online TUTAJ
Żubry i inne leśne zwierzęta
Kamera jest zainstalowana na śródleśnej polanie położonej na skraju Puszczy Białowieskiej. Jest to miejsce szczególnie ulubione przez żubry (w zimie są tam podkarmiane przez leśników). Czekając na żubry można również zaobserwować inne ssaki i ptaki leśne. Ciekawostką jest możliwość obserwacji nocną porą, gdyż działają specjalne reflektory podczerwieni – niewidoczne dla zwierząt i niewpływające na ich zachowanie i dobowy rytm życia.
Życie mieszkańców Puszczy Białowieskiej można obserwować TUTAJ
Dziki, borsuki i sarny
Paśnik w lesie to okazja, by zobaczyć na żywo wiele dzikich zwierząt m.in. stada dzików, borsuki, sarny, lisy i ptaki. Kamera obejmuje widok na karmisko dzikich zwierząt z Nadleśnictwa Strzałowo na Mazurach. Miejsce szczególnie polecane wieczorową porą, gdy zwierzęta są najbardziej aktywne.
Odwiedzić leśne zwierzęta można TUTAJ
Skarby Bałtyku – foki i sokoły
Dzięki platformie Kierunek Bałtyk można odwiedzić online fokarium oraz zaglądnąć do gniazda sokołów wędrownych zbudowanego na kominie elektrociepłowni. Sokoły obserwowane są od kilku lat i co ciekawe, matką młodych jest sokolica o imieniu Skierka –urodzona w gnieździe na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Dodatkowo, na tej samej stronie znajdziecie wiele interesujących informacji o walorach przyrodniczych Bałtyku oraz oglądnięcie piękne zdjęcia przyrody i wybranych miejsc.
Aby poznać bliżej przyrodę Morza Bałtyckiego należy kliknąć TUTAJ
Meduzy i kojące akwarium
Będąc w domu możemy odwiedzić praktycznie każdy zakątek Ziemi. Wyjątkowo kojącym zajęciem może być oglądanie na żywo powabnych meduz poruszających delikatnie swoim półprzezroczystym ciałem. Niejednego może zaskoczyć różnorodność barw meduz od fioletowych, poprzez różowe i lawendowe po pomarańczowe. Zobaczcie koniecznie ten fascynujący wodnytaniec.
Transmisję w Monterey Bay Aquarium w Kalifornii można oglądać TUTAJ
Pantery śnieżne, kangury i żyrafy
Część ogrodów zoologicznych w okresie pandemii udostępniło możliwość odwiedzin online. Jednym z przykładów jest ZOO w Australii, które prowadzi całodobową transmisję m.in. panter śnieżnych, żyraf, zebr, pingwinów, papug, koali i kangurów. Jeśli chcecie mieć pewność, że dane zwierzę dobrze uchwyci kamera, wystarczy dołączyć w czasie karmienia.
Australijskie Zoo Victoria można odwiedzić klikając TUTAJ
Wilk ambasador
Jest to niebywała okazja, by zobaczyć codzienne życie czterech wilków. Są to wyjątkowe wilki – ambasadorowie edukacyjnego projektu, którego celem jest poszerzanie wiedzy o naturze wilków i ich wpływie na ekosystem. Dlatego też na stronie znajdziecie wiele interesujących ciekawostek i filmów edukacyjnych. Centrum mieście się w Ely w stanie Minnesota. Poznajcie bliżej wilczych nauczycieli – Denali, Boltza, Axela i Graysona.
International Wolf Center zaprasza pod linkiem TUTAJ
Fascynująca dzika przyroda Afryki
A może tak obserwacja słoni, nosorożców czy lwów w ich naturalnym środowisku? Jest to możliwe dzięki wyjątkowemu projektowi Africam, który od ponad 20 lat prowadzi bezpłatne safari online (projekt utrzymuje się z płatnych reklam). Celem jest prezentacja bogactwa dzikiej przyrody Afryki i zwiększanie świadomości ekologicznej. Obecnie Africam łączy pasjonatów przyrody z ponad 200 krajów. Programy online na Platformie Africam dostępne są TUTAJ