Ferie zimowe z SCKiPGZ

Ferie zimowe to czas, na który czekają wszystkie dzieci. Sytuacja związana z pandemią uniemożliwiła realizację zimowej półkolonii, jednak SCKiPGZ zadbało o organizację różnorodnych działań, by młodzi mieszkańcy gminy mogli twórczo i interesująco spędzić wolny czas.

W tym roku centrum kultury przygotowało cykl jednodniowych wycieczek, które zaskakują różnorodnością. W pierwszych dniach ferii dzieci miały okazję zwiedzić takie miejsca jak Muzeum Bajki w Katowicach oraz Nowohuckie Centrum Kultury, w którym w tym czasie odbywał się Festiwal Teatrów dla Dzieci. Tygodniowe atrakcje uzupełniło zwiedzanie interaktywnej wystawy “Dziura w całym!”, poświęconej twórczości ilustratorskiej Bohdana Butenki oraz warsztaty edukacyjne w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Spotkanie w muzeum stało się okazją do poznania świata reniferów oraz ludzi z nimi związanych.

Początek drugiego tygodnia ferii upłynął na zimowej zabawie. Podczas odwiedzania Zagrody na Jędrzejówce w Laskowej dzieci zobaczyły kolekcję etnograficzną, przeniosły się do czasów dziewiętnastowiecznej wsi, położonej w malowniczej miejscowości w Beskidzie Wyspowym. Na zakończenie wycieczki dzieci piekły pierniki według tradycyjnej receptury oraz miały okazję pozjeżdżać na workach z sianem — tak jak za dawnych lat.

Na kolejne dni Centrum Kultury zaplanowało zwiedzanie Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, które zabrało dzieci we wspaniałą podróż do krainy bajki polskiej oraz kilkugodzinny pobyt w ośrodku Zaczarowane Wzgórze. Mini zoo, jazda konna, warsztaty surwiwalowe — to tylko część atrakcji, jakie przygotował dla dzieci ośrodek w Czasławiu.

Całość oferty zimowego wypoczynku uzupełniły pokazy filmów dla dzieci w Kinie eSCeK, połączone z warsztatami artystycznymi, konstruktorskimi i chemicznymi. Prawdziwą gratką były warsztaty, podczas których mali uczestnicy odkryli tajniki chemii, poznali symbole chemiczne i zrobili niezliczoną ilość eksperymentów.Dodatkową propozycją dla najmłodszych stanowiły warsztaty przyrodnicze, prowadzone w Zabierzowie, Rząsce oraz Kleszczowie. Warsztaty realizowała Wędrowna Pracownia Przyrodnicza Barczatka. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję poznać rozmaite gatunki zwierząt, ich sposób życia czy miejsce występowania, ale także pobudzić wyobraźnię i kreatywność.

Ilość atrakcji oraz szeroki wybór propozycji sprawił, że zimowy odpoczynek zapadnie w dziecięcej pamięci na długo.

Możesz również polubić…