Finał II Gminnego Konkursu Historycznego

25 maja 2017 r. w Świetlicy Wiejskiej w Nielepicach odbył się finał II Gminnego Konkursu Historycznego im. W. Pileckiego pt. Inka – dziewczyna wyklęta, niezłomna, niepokonana, poświęcony Danucie Siedzikównie „Ince”, młodej sanitariuszce 4 Szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK. Konkurs skierowany był do uczniów ze szkół gminy Zabierzów i podzielony był na dwie kategorie: wiedzy (gimnazjaliści) oraz plastyczną (uczniowie klas 6 szkół podstawowych).

Podobnie jak w poprzednim roku konkurs organizowany był przez Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, Gminną Bibliotekę Publiczną w Zabierzowie oraz Stanisława Dama, radnego Gminy Zabierzów i sołtysa Nielepic. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Elżbieta Burtan – wójt Gminy Zabierzów, Marek Lasota – dyrektor Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” oraz Filip Musiał – dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

O godzinie 11.00 przybyłych do Nielepic gości powitali Aleksandra Małek – p.o. dyrektora SCKiPGZ oraz Stanisław Dam, a chwilę później rozpoczął się finał konkursu wiedzy historycznej dla gimnazjalistów, który poprowadziła Maria Gaudyn –  kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Zabierzowie. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Aneta Krzysztof – nauczyciel historii w SP w Nielepicach, Paweł Miłobędzki – historyk, dyrektor SP w Brzeziu oraz Andrzej Wszołek – historyk, dyrektor SP w Balicach.

Do finału przystąpiło ośmiu gimnazjalistów wyłonionych ze szkolnych eliminacji, którzy odpowiadali na losowane przez siebie pytania. Każdy z uczestników mógł pomylić się tylko dwa razy, a udzielenie trzeciej błędnej odpowiedzi skutkowało odpadnięciem z gry. Rozgrywka była bardzo zacięta i z uwagi na świetne przygotowanie się uczniów, toczyła się blisko pół godziny, aż do momentu, gdy w grze pozostała trójka najlepszych, która awansowała do ścisłego finału. W nim każda z uczestniczek otrzymała po dziesięć pytań. Po zakończeniu tej rundy okazało się, że będzie potrzebna będzie dogrywka, gdyż dwie uczennice mają jednakową liczbę punktów. Po dodatkowej serii pytań wszyscy poznaliśmy zwyciężczynię, którą została Dominika Baster. Drugie miejsce zajęła Karolina Woźniak a trzecie Anna Szymańska.

Po krótkiej przerwie, podczas której można było oglądać wystawę prac plastycznych nastąpiło uroczyste wręczenie nagród, poprzedzone krótkimi przemowami Bartłomieja Stawarza- vice wójta Gminy Zabierzów, Andrzeja Kacorzyka – z-cy dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Wojciecha Frazika – Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Krakowie.

Każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową. Ponadto laureaci konkursu plastycznego otrzymali gry planszowe a finalistki konkursu wiedzy otrzymały bony zakupowe do Galerii Krakowskiej.

Na zakończenie wszyscy udali się do pobliskiego parku, aby złożyć kwiaty przy obelisku upamiętniającym rotmistrza Witolda Pileckiego.

Organizatorzy konkursu dziękują za przybycie wszystkim zaproszonym gościom, a także dyrektorom szkół, nauczycielom, rodzicom oraz klasowym koleżankom i kolegom uczestników. Ogromne podziękowania należą się także wszystkim uczestnikom konkursu, którzy wykazali się tak obszerną wiedzą o życiu Inki oraz ich opiekunom za pracę włożoną w przygotowanie uczniów do konkursu.

Lista laureatów II Gminnego Konkursu Historycznego

Konkurs wiedzy dla uczniów gimnazjum

1 miejsce – Dominika Baster (Gimnazjum w Rząsce)

2 miejsce – Karolina Woźniak (Gimnazjum w Rudawie)

3 miejsce – Anna Szymańska (Gimnazjum w Zabierzowie)

Wyróżnienia otrzymali pozostali półfinaliści:

– Hanna Korzonek (Gimnazjum w Zabierzowie)

– Kaja Adamczyk (Gimnazjum w Rudawie)

– Gloria Radwan (Gimnazjum w Rudawie)

– Maciej Pacek (Gimnazjum w Rząsce)

– Mateusz Kukułka (Gimnazjum w Rząsce)

Konkurs plastyczny dla uczniów klas 6

1 miejsce – Zuzanna Jankowska (SP w Kobylanach)

2 miejsce – Michalina Jurek (SP w Zabierzowie)

3 miejsce – Kinga Woźniak (SP w Nielepicach)

Wyróżnienia otrzymali:

– Maja Brudkiewicz (SP w Bolechowicach)

– Kamila Kruczek (SP w Bolechowicach)

– Michał Ziemba (SP w Rudawie)

– Maria Malarz (SP w Brzeziu)

– Zuzanna Sobota (SP w Nielepicach)

– Zuzanna Kliś (SP w Nielepicach)

– Aleksandra Pokrywka (SP w Kobylanach)

Protokół SP – Protokół – SP

Protokół Gimnazjum – Protokół – gimnazjum

 

Tekst i zdjęcia GBP Zabierzów

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

 

 

Możesz również polubić…