III Kiermasz Wielkanocny

W dniach 9 – 11 kwietnia na Rynku w Zabierzowie odbył się III Kiermasz Wielkanocny. Stoiska pełne ferii kolorów – pisanek, palm, palemek, kurek, baranków, ozdób wielkanocnych, stroików, wyrobów rękodzielniczych oraz potraw wielkanocnych zdobiły nasz zabierzowski Rynek przez trzy dni, pozwalając poczuć nam atmosferę Świąt Wielkiej Nocy.

W Niedzielę Palmową po mszy świętej w południe wyruszył Orszak Palmowy na Rynek w Zabierzowie, prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą pod batutą Kapelmistrza Józefa Bylicy. Tuż po przybyciu na Rynek został rozstrzygnięty coroczny Konkurs Palmowy, orgaznizowany przez SCKiPGZ oraz parafię w Zabierzowie. W tym roku najwyższa palma mierzyła aż 4,75 metra. Konkurs rozstrzygany był w dwóch kategoriach; za najwyższą i za najpiękniejszą palmę. Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami.

Zaraz po rozstrzygnięciu Konkursu Palmowego nadszedł czas na ogłoszenie wyników kolejnego organizowanego przez SCKiPGZ przedsięwzięcia – tradycyjnego Konkursu Kulinarnego „Masz Babo Placek”. Do udziału w konkursie zgłoszono w tym roku 24 ciasta i 5 potraw wielkanocnych. Decyzją komisji oceniającej, która przede wszystkim brała pod uwagę zgodność z tradycją, walory smakowe oraz estetykę wykonania, przyznano trzy pierwsze miejsca oraz dwa wyróżnienia w kategorii „Wypieki Wielkanocne” i „Potrawa Wielkanocna”. Zwycięzcy otrzymali z rąk Pani Wójt Elżbiety Burtan oraz zastępcy Dyrektora SCKiPGZ Aleksandry Małek dyplomy oraz cenne nagrody. Każdy z przybyłych na Kiermasz mógł spróbować nagrodzonych wypieków.

Podczas trwania niedzielnego Kiermaszu nie zabrakło również mnóstwa ciekawych atrakcji i konkursów dla dzieci. Każdy z nich mógł uczestniczyć w poszukiwaniach schowanych po całym Rynku jajek, turlaniu jaja, slalomu z jajkiem, bądź wziąć udział w warsztatach plastycznych. Dla dzieciaków przygotowaliśmy mnóstwo słodkości.

Każdy mieszkaniec mógł skosztować pysznego staropolskiego bigosu.

Od godziny 12.00 na Rynku ruszyła akcja artystyczna Zostaw Ślad, projekt Stowarzyszenia Ceramika bez Granic oraz Samorządowego Centrum Kultury, zakłada ona realizację ściany ceramicznej. Każdy z przybyłych mieszkańców gminy mógł odcisnąć ślad swojej dłoni na specjalnie przygotowanej płytce. Już wkrótce będzie można podziwiać je na jednej ze ścian budynku SCKiPGZ przy ul. Szkolnej.

Podczas trwania niedzielnego Kiermaszu miała miejsce akcja na rzecz pomocy dla Pani Moniki, zainicjowana przez Stanisława Kwiatkowskiego, a wsparta przez mieszkańców Rząski,  duchowieństwo, szkoły podstawowe i objęta patronatem Wójta Gminy Zabierzów. Mamy kolejny sukces, tym razem udało się zebrać  4 750 złotych.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za tak liczne przybycie!

 

https://www.dziennikpolski24.pl/region/a/zabierzow-swiateczny-kiermasz-pelen-zabaw-z-jajkami,11973879/

https://www.dziennikpolski24.pl/region/a/mieszkancy-zostawia-odciski-dloni-na-centrum-kultury,11993207/

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 39 40 41 42

Możesz również polubić…