IV MAŁOPOLSKIE ŚWIĘTO PSTRĄGA

Małopolskie Święto Pstrąga to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez Małopolski. Wzorem lat ubiegłych, 17 września Gospodarstwo Rybackie w Dolinie Będkowskiej przygotowało fiestę rodzinną z pstrągiem. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Homini et Terrae, Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska, Jurajska Izba Gospodarcza oraz Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.
Święto Pstrąga przyciągnęło do doliny wiele osób, które już od godziny 13:00 degustowały przysmaki kuchni regionalnej, brały udział w konkursach i pokazach. Podczas imprezy ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pt. „Portret pstrąga – dla mnie bomba”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Homini et Terrae. Spośród 117 nadesłanych prac przyznano nagrody w trzech kategoriach. Nagrodzeni to: Franek Wrona i Helenka Ziąbka z ZSP w Zabierzowie, Zuzia Zakrzewska z SP w Rudawie, Wiktoria Turkot i Nadia Wydmańska z SP w Brzoskwini, Bartosz Tomasik i Piotr Rudzki z SP w Nielepicach i Gabi Stawiarska i Karolina Terebieniec z SP w Rząsce.
Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów zapewniło atrakcje najmłodszym uczestnikom zabawy. Przygotowane na tę okazję warsztaty plastyczne pt. „Ryba w kolorach” cieszyły się dużą popularnością odwiedzających. Ochotnicza Straż Pożarna z Kobylan prezentowała sprzęt gaśniczy. Na scenie prezentował swój program artystyczny Klub Seniora z Rudawy.
Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały Koła Gospodyń Wiejskich oraz organizacje z gmin Zabierzów, Liszki, Jerzmanowice-Przeginia i Wielka Wieś, które przygotowały stoiska z regionalnymi przysmakami. Na stołach znalazły się słodkie wypieki, pasztety, zapiekanki oraz pstrąg na wiele sposobów. Odbył się tradycyjny konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z pstrąga. W rywalizacji wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z Balic, Brzezinki, Giebułtowa, Jerzmanowic, Nielepic, Rudawy i Szczyglic a także Kluby Seniora z Bolechowic, Kobylan, Rudawy, Ujazdu, Zelkowa i Zabierzowa oraz Grupa Rękodzielnicza Koronczarki z Rudawy.
Oceny dokonało Jury w osobach: Wojciech Kozak wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Grzegorz Lipiec członek zarządu Województwa Małopolskiego, Barbara Dziwisz przewodnicząca komisji kultury sejmiku Województwa Małopolskiego, Tadeusz Wójtowicz wójt gminy Wielka Wieś, Bartłomiej Stawarz wice wójt Gminy Zabierzów, Bartłomiej Szczoczarz gospodarz obiektu, Aleksandra Małek Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Zabierzowie, Anna Brzeszczak właścicielka restauracji „Kochanów” oraz Lloyd Halverson burmistrz miasta Camas w USA. Koordynatorem imprezy był Jerzy Gołębiowski prezes stowarzyszenia Homini et Terrae.
Laureatkami głównej nagrody zostały panie z KGW w Rudawie. Drugie miejsce przyznano Klubowi Seniora z Kobylan a trzecia nagroda przypadła Stowarzyszeniu Kryspinów. Komisja oceniająca postanowiła przyznać wyróżnienia, które otrzymali: Klub Seniora „Złota Jesień” z Zabierzowa, Klub Seniora z Bolechowic, KGW Brzezinka, KGW Balice, KGW Giebułtów i Koronczarki z Rudawy. Pozostałe gospodynie otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary, statuetki oraz upominki. W konkursie na wystrój stoiska nagrody otrzymali KGW Rudawa, Klub Seniora „Złota Jesień” z Zabierzowa i KGW Giebułtów.
Nagrody w konkursie ufundowali Marszałek Województwa Małopolskiego, Wójt Gminy Zabierzów, Wójt Gminy Wielka Wieś oraz firma KRUK. Impreza odbyła się przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Gminy Wielka Wieś i Gminy Zabierzów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz gościom za udział w imprezie. Szczególne podziękowania składamy Bartłomiejowi Szczoczarzowi właścicielowi Gospodarstwa Rybackiego, strażakom z OSP Kobylany i Stanisławowi Kwiatkowskiemu właścicielowi firmy TRANS MED. Pogotowie Ratunkowe.

 

DSC_0232 DSC_0238 DSC_0241 DSC_0242 DSC_0246 DSC_0259 DSC_0261 DSC_0284 DSC_0291 DSC_0293 DSC_0299 DSC_0304 DSC_0316 DSC_0325 DSC_0334 DSC_0425 DSC_0569 DSC_0586 DSC_0601 DSC_0606

Możesz również polubić…