Jasełka Klubu Seniora

W ostatnim czasie wielką popularnością cieszyły się „Jasełka” przygotowane przez dzieci i młodzież z różnym ciekawym scenariuszem, niejednokrotnie osadzone w teraźniejszych realiach, chętnie oglądane i oklaskiwane przez zgromadzonych widzów. Również Klub Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie w dniu 17 stycznia 2016 r. na scenie zabierzowskiego centrum kultury wystawił tradycyjne „Jasełka”, scenariusz których oparty był na motywach „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla oraz tekstów zaczerpniętych z innych źródeł, a także z wykorzystaniem tekstów własnych.

Zespół Teatralny Klubu Seniora wystawił „Jasełka” już po raz czwarty, lecz za każdym razem do poprzedniego scenariusza dodawane są nowe odsłony, nowe postacie i nowe teksty, wzbogacając w ten sposób ogólne wrażenie artystyczne z przebiegu przedstawienia. „Jasełka” składały się z 4-ch odsłon, w których występowało 31 osób w wieku od 6-ciu do 77 lat.

Pamięciowe przyswajanie sobie tekstów nastręczało trochę trudności, gdyż w naszym wieku umysły już nie są takie chłonne, za to występujące dzieci, które były ozdobą i radosnym akcentem w „Jasełkach”, kreując role aniołków, pastuszka, krakowianek i krakowiaczków, tekstów nauczyły się bezbłędnie i chyba nie odczuwały tremy.

Wspomnieć należy, że prawie wszystkie elementy scenografii, kostiumów i innych rekwizytów, a także charakteryzacja, były wykonane własnoręcznie przez seniorów. Prawdę mówiąc, przed przedstawieniem byliśmy nieco zaniepokojeni, czy aby będzie nas miał kto oglądać po tych wcześniej prezentowanych „Jasełkach”, ale nasze obawy były nieuzasadnione, gdyż sala widowiskowa była zapełniona po brzegi. Wśród widzów była Pani Wójt Elżbieta Burtan, Ks.Prałat Stanisław Maślanka, radny Gminy Jerzy Kowalik, Wioletta i Janusz Apostolscy, Alicja Wójcik wraz z mężem, a także z Krakowa Prezes Fundacji im. Jana Pawła II na rzecz pomocy ludziom starszym i niepełnosprawnym Antoni Wiatr oraz Małgorzata Legutko wraz z mężem, koordynatorka wszystkich dotychczasowych przeglądów scenicznych klubów seniora z Małopolski, w których nasz Klub brał udział.

Ponadto obecni byli mieszkańcy Zabierzowa, wspaniali widzowie, żywo oklaskujący nasze występy, ale byli także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Zatem pragnę podziękować wszystkim widzom, gdyż ich obecność jest nagrodą dla naszego Zespołu za trud, jaki wnieśliśmy w przygotowanie tych „Jasełek” i potraktowana będzie przez nasz Klub jako zachęta do opracowywania następnych przedstawień.

Wypadałoby może wymienić z nazwiska wszystkich „aktorów”, ale z uwagi na fakt, że było ich tak wielu, nie sposób ich wszystkich tutaj wymieniać.

Tekst – Barbara Golińska
Zdjęcia – Wiesława Danielewska

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Możesz również polubić…