Marita Benke-Gajda „Ciągle w drodze…” Wystawa z okazji 35-lecia pracy twórczej.

10 kwietnia 2016 r. w Galerii „Na Piętrze”, z siedzibą w Samorządowym Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, została otwarta wystawa „Ciągle w drodze…”  Marity Benke-Gajdy. Wystawa została przygotowana z okazji jubileuszu 35-lecia pracy twórczej artystki, która jest jednocześnie założycielką zabierzowskiej galerii. Otwarcie wystawy uświetnił koncert wiolonczelowy w wykonaniu: Poli Benke i Łukasza Laxy.

Marita Benke-Gajda to postać znana i ceniona nie tylko za talent, ale także za pracę dydaktyczną. Jako pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie jest inspiracją i wzorem dla wielu młodych artystów. Ceramika pojawiła się w jej życiu trochę przez przypadek, dzięki mężowi, który zainteresował się tą dziedziną i zainstalował pierwszy piec do wypalania, dopiero po pewnym czasie, artystka postanowiła coś zrobić z tym urządzeniem. Wzięła udział w pierwszym plenerze ceramicznym i okazało się, że była to „miłość od pierwszego dotyku”. Miłość, która trwa nieprzerwanie od 35 lat.  Przez wiele lat artystka związana była z Centrum Kultury w Zabierzowie, gdzie założyła pierwszą pracownię ceramiczną. Każde 5 lat twórczości artystka podsumowuje wystawą. Kolejne jubileuszowe ekspozycje ukazywały nowe formy, techniki, tematy.

„Ciągle w drodze.. ” to tytuł, który zaproponowała córka Pani Marity – Jadwiga.  Dzieląc z Nią pasje artystyczne widzi Mamę w podejmowanej na nowo  wędrówce w poszukiwaniu inspiracji artystycznych. W zbiorze zobaczyć można najbardziej charakterystycznych dla artystki dzieła. Na wystawie znalazły się m.in. figury cykle: „Bramy”, „Ptaszki”, „Ptasiory”, cykl „Dla Hundertwassera” jak również rysunki. W wernisażu udział wzięli starosta krakowski Józef Krzyworzeka wraz z małżonką, który w pięknym przemówieniu przypomniał życie naszej bohaterki i podziękował za całokształt twórczości. Przybyli również włodarze Gminy Zabierzów – zastępca wójta gminy Bartłomiej Stawarz, który złożył na jej ręce list gratulacyjny z okazji 35 – lecia twórczości, przewodnicząca Rady Gminy Maria Kwaśnik oraz profesorowie: Czesław Dźwigaj i Andrzej Zwolak. Artystka przyjęła gratulacje i podziękowania od przyjaciół i mieszkańców naszej gminy.

 

Tekst:

Beata Baran

Zdjęcia U. Obydzińska, Beata Baran

Możesz również polubić…