Martwa natura

19 października 2014 r. odbyło się otwarcie wystawy „Martwa natura” Marii Bieńkowskiej – Kopczyńskiej „Pestki” w Galerii „Na Piętrze”, mieszczącej się przy Samorządowym Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.
Pestka, która ma niezwykle bogate wykształcenie artystyczne i szereg wystaw o różnej tematyce za sobą, tym razem zaprezentowała cykl martwych natur. Ujawniając w nich oryginalność rozwiązań malarskich.
Martwa natura jest to kompozycja różnego rodzaju owoców, kwiatów, naczyń itp. Już od czasu antyku była jednym z najpopularniejszym motywów, towarzyszących scenom rodzajowym, pejzażowym, historycznym. Odrębnym gatunkiem malarskim stała się w XVI wieku. Jako samodzielny temat największą popularnością cieszyła się w XVII wieku w Holandii i Flandrii. Obecnie jako temat stale gości w twórczości artystów, którzy szukają interesujących przedmiotów wśród z pozoru banalnych przedmiotów życia codziennego.
Martwe natury Marii Bieńkowskiej-Kopczyńskiej żyją własnym życiem. Zaskakują podejściem do tematu. Przedmiot, kolor, gest tworzą całość. Każdy obraz opowiada osobną historię i jest zaproszeniem do świata artystki.

Możesz również polubić…