Muzyka tysiąca i jednej nocy w SCKIPGZ

„Muzyka tysiąca i jednej nocy” koncert w wykonaniu Małopolskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Joanny Natalii Ślusarczyk, to już siódma edycja zabierzowskich spotkań z muzyką klasyczną i rozrywkową. Tym razem wykonawcy wprowadzili słuchaczy, z jednej strony w świat czarów i baśni, z drugiej przenieśli wszystkich w podróż do odległych czasem zakątków i kultur. Na scenie obok orkiestry symfonicznej pojawili się muzycy jazzowi, łącząc tradycyjne brzmienie klasycznych instrumentów z swingową i taneczną muzyką świata.
Koncert rozpoczął się od fragmentów muzyki z Peer Gynta Edwarda Griega, napisanych do dramatu Henryka Ibsena. Orkiestra wykonała Poranek, Serenadę Peer Gynta, Taniec córki króla gór oraz suitę W grocie króla gór, która nawiązuje do mrocznych sag skandynawskich, pełnych opowieści o gnomach i trollach.
Następnym przystankiem w muzycznej podróży był świat amerykańskiego musicalu z lat 50-tych, w który przeniósł wszystkich Jakub Plamitzer piosenką “Blue skies”, napisaną przez Irvinga Berlina.
W drugiej części programu muzycy zaprezentowali muzykę różnych zakątków i kultur – rodzimego Oberka, żarliwego Tanga argentyńskiego oraz bliskowschodniego i orientalnego Tańca izraelskiego.
Z klimatów orientalnych muzycy powrócili do świata czarów i baśni utworem Modesta Musorgoskiego Baba Jaga. Następnie zagrano miniaturę francuskiego kompozytora Clauda Debussyego “Mały Murzynek”, oraz fragment słynnego baletu Piotra Czajkowskiego “Jezioro łabędzie”. Niespodzianką był pokaz baletowy w wykonaniu młodej tancerki Weroniki Dulskiej. Ostatnia część koncertu nawiązywała do słonecznej Macedonii, orkiestra wykonała utwór “Prolet, leto, esen, zima”.
Małopolska Orkiestra Kameralna została nagrodzona wielkimi brawami, a na bis wykonała kolędę Cicha noc w świetnej aranżacji muzycznej oraz piosenkę “Don’t worry, be happy” Bobby’ego McFerrina.
Centrum Kultury składa gorące podziękowania sponsorom koncertu. Projekt dofinansowali: Sołectwo Zabierzów, Krystyna i Ludwik Pietrasowie Delikatesy Słoneczko w Zabierzowie, Wioletta i Janusz Apostolscy Meble Stylizowane i Nowoczesne w Zabierzowie, Tadeusz Kumorek Firma Drukmar w Zabierzowie, Wojciech Hudyka Firma Alsal z Niegoszowic, Bukowski Skład Opału w Zabierzowie, Sławomir Młynarczyk Firma Proxima z Nielepic.

DSC_0135 DSC_0139 DSC_0144

Możesz również polubić…