Pokój i dobro

W niedzielę 20 września w Galerii „Na Piętrze” odbyło się uroczyste zakończenie wystawy „Pokój i Dobro”, zorganizowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem „Ceramika bez granic”. W wystawie wzięło udział 19 artystów z terenu powiatu krakowskiego, którzy pokazali swoje prace inspirowane postacią św. Franciszka z Asyżu.

Wystawa okazała się bardzo ciekawa dzięki swej różnorodności – przestrzeń galerii wypełniły bowiem prace malarskie, rzeźbiarskie, graficzne oraz autorskie instalacje i fotografie. Niewątpliwą atrakcją finisażu był wykład o. Eugeniusza Grzywacza, historyka sztuki, który przybliżył słuchaczom postać św. Franciszka, ze szczególnym uwzględnieniem jego umiłowania wolności i dziecięcej ufności wobec Boga.
Na koniec kilka słów ze wstępu do katalogu wystawy „Pokój i Dobro”, których autorem jest o. Eugeniusz Grzywacz.
„W październiku mija 789 lat od śmierci św. Franciszka z Asyżu, a on dalej fascynuje świat, być może dziś – jak nigdy dotąd wcześniej. Może dlatego, że jego postać niesie ze sobą wartości, których nam we współczesności tak szczególnie brak. Nie dziwi zatem inicjatywa krakowskich artystów, aby zorganizować wystawę poświęconą tej niezwykłej postaci chrześcijańskiej Europy. Nadal bowiem, Franciszek z Asyżu – jest jak promień światła, które rozświetla mroki naszej egzystencji. „Kwiatki” z jego życia nadal stanowią natchnienie dla artystów, dla których nie tylko forma, ale i dzielenie się myślą w ich twórczości, odgrywa ogromną rolę. Każde dzieło sztuki, którego bohaterem jest Franciszek odsłania jakąś PRAWDĘ, jakieś DOBRO w nas i o nas, które na dodatek pociąga nas swoim PIĘKNEM.”

Możesz również polubić…