Raduje się serce, raduje się dusza… wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

Każdego roku święto odzyskania przez Polskę niepodległości czczone jest wyjątkowo – w wielu miejscach urządzane są pochody, wiece, składane są kwiaty przy pomnikach czy organizowane koncerty. W Zabierzowie świętowano tę rocznicę radośnie, ze śpiewem na ustach, pamiętając o tych, którzy walczyli o wolność.

Uroczystości z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości w Zabierzowie rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Franciszka z Asyżu, po której odbył się przemarsz na Rynek w Zabierzowie.

Pochód prowadziły poczty sztandarowe oraz harcerze z 5 Zabierzowskiego Szczepu Harcerskiego „Kolumbowie” im. batalionu Parasol, rytm nadawała Gminna Orkiestra Dęta z Zabierzowa. W uroczystym marszu wzięło udział blisko 200 osób. Po przybyciu na Rynek zaproszono wszystkich na lekcję śpiewania patriotycznego, którą poprowadziła Lidia Jazgar z udziałem Gminno-Parafialnego Chóru Voci di san Francesco, orkiestry i wokalistów. Program słowno-muzyczny przygotowali także uczniowie Szkoły Podstawowej w Nielepicach pod kierunkiem nauczycieli: Doroty Kuciel i Elżbiety Łęskiej-Kokosińskiej. Śpiewano pieśni mające związek z historią oręża polskiego, pieśni-modlitwy oraz hasła i zawołania rycerskie dawnej Rzeczpospolitej, pieśni – opisy bitew, pieśni o bohaterskich hetmanach, rycerzach i żołnierskiej doli. Zaśpiewano kilkanaście pieśni m. in. Marsz Polonia, Rota, O mój rozmarynie, Wojenko, wojenko, Białe róże, Pałacyk Michla oraz Pierwsza brygada. Po spotkaniu zaproszono wszystkich na żołnierską grochówkę serwowaną z kuchni polowej.

W lekcji śpiewania wzięła udział Wójt Elżbieta Burtan, Alicja Wójcik Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego, ks. Michał Kania, Janina Wilkosz Dyrektor GZEAS, radni Gminy Zabierzów oraz sołtysi.

Składamy serdeczne podziękowania harcerzom z 5 Zabierzowskiego Szczepu Harcerskiego „Kolumbowie”, OSP z Zabierzowa, Policji, Szkole Podstawowej w Nielepicach, Pawłowi Molągowi, Małgorzacie i Robertowi Wolskim za wsparcie przy organizacji wydarzeni.

Dziękujemy Chórom Voci di san Francesco, Gminnej Orkiestrze Dętej, zespołowi CONTRA za oprawę muzyczną święta oraz szczególnie dziękujemy ks. Krzysztofowi Burdakowi, proboszczowi parafii w Zabierzowie.

KS

25d 24d 23d 21d 20d 18 17 16 15 13 12 5 7 8 9 10 11 1 2 3 4

Możesz również polubić…