Siuda Baba i Pucheroki na Rynku w Zabierzowie

W dniach 28-29 marca 2015 r., na nowym rynku w Zabierzowie odbył się I Gminny Kiermasz Wielkanocny. Przez dwa dni wystawcy prezentowali ozdoby wielkanocne oraz produkty regionalne i ekologiczne. W drugi dzień Kiermaszu – w Niedzielę Palmową nie zabrakło konkursu na największą palmę oraz rozstrzygnięto konkurs kulinarny „Masz Babo Placek”.
To były bardzo kolorowe i radosne dni na rynku w Zabierzowie. I Kiermasz Wielkanocny zgromadził kilkunastu ciekawych wystawców, którzy oferowali oryginalne ozdoby świąteczne, tradycyjne potrawy i wypieki oraz tradycyjne wiejskie specjały. Szczególnie drugi dzień kiermaszu zgromadził ogromną liczbę odwiedzających. Z racji tego, iż była to Niedziela Palmowa, tuż po mszy o godz. 12.00, która odbyła się w kościele parafialnym w Zabierzowie, wszyscy przemaszerowali na płytę Rynku aby rozstrzygnąć konkurs na największą i najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Zwycięzcami zostali: w kategorii „plama najwyższa” – Maria Krawczyk, Julia Orszula, Anna Zawalska, w kategorii „palma poniżej 4 m” – Anna Rachwał, natomiast w kategorii „zabierzowska palma” pierwsze miejsce zajęły Nikola Czajowska i Wiktoria Czajowska.

Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Masz Babo Placek”, który ma już swoją 12-letnią tradycję. Jury konkursowe pod przewodnictwem Janiny Łochowskiej oceniało potrawy i wypieki przygotowane przez mieszkańców naszej gminy. W kategorii „ciasta” pierwsze miejsce zajął Klub Seniora w Bolechowicach, drugą nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Ujazdu, a trzecią Lidia Baster. W tej kategorii przyznano wyróżnienie, które otrzymali Julia Zahuta i Kacper Zahuta. W kategorii „potrawa” najsmaczniejsze były jajka faszerowane wykonane przez Stanisławę Libuś, drugą nagrodę otrzymała Dorota Kowalewska, a trzecią Maria Przygodzka. Jurorzy nagrodzili także wyróżnieniem Koło Gospodyń Wiejskich z Ujazdu za żurek wielkanocny.

Nagrody wręczała wójt Elżbieta Burtan oraz przedstawiciele sponsorów konkursu. Po ceremonii rozdania nagród wszystkimi konkursowymi ciastami i potrawami zostali poczęstowani odwiedzający I Kiermasz Wielkanocny. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Imprezę uświetnił występ Gminnej Orkiestry Dętej pod kierownictwem Józefa Bylicy. Wśród atrakcji przygotowanych dla dzieci były warsztaty zdobienia jaj i wyplatania z wikliny, a wszyscy mogli podziwiać harce Siudej Baby oraz Pucheroków nawiązujących do tradycji Wielkanocnych. Mamy nadzieje że Kiermasz Wielkanocny wpiszę się na stałe do kalendarza imprez organizowanych na zabierzowskim rynku.
Organizatorem I Gminnego Kiermaszu Wielkanocnego było Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów przy współpracy Referatu ds. Rozwoju i Promocji Urzędu Gminy Zabierzów.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za ufundowanie nagród w konkursie „Masz Babo Placek”.

Sponsorzy konkursu „Masz Babo Placek” :

Firma KRUK w Modlniczce
Meble Stylizowane i Nowoczesne w Zabierzowie
Jurajska Izba Gospodarcza w Zabierzowie
CYBERNET w Zabierzowie
Elżbieta Idzior Usługi Finansowe w Polanowicach
COLOREX w Krakowie
Ogród Janka MGW System w Aleksandrowicach
FHU Auto-Serwis w Zabierzowie
KWIATEK Odzież medyczna w Rząsce
NAXEL w Rudawie
Karczma ROHATYNA w Cholerzynie
Firma Jubilersko-Grawerska MANO GOLD w Zabierzowie
Gabinet rehabilitacji i masażu w Zabierzowie
Usługi Remontowo-Budowlane REMONTIS w Rząsce

Możesz również polubić…