wystawa Jana B. Styszko „KOLOROWO”
Jan B. Styszko
Od młodości interesowałem się malarstwem i kulturą materialną. Oglądając obiekt sztuki czy piękny wyrób rzemieślniczy zastanawiałem się jak to dzieło powstało i czy potrafiłbym go zrobić. Mimo, że chciałem i próbowałem Sztukę sam tworzyć, to ostatecznie zostałem inżynierem budownictwa.
Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku oglądając widokówki z ludowymi szopkami, postanowiłem podobną szopkę zrobić. Kupiłem scyzoryk i zrealizowałem swój zamiar. I tak zainteresowałem się sztuką ludową. Zacząłem sztukę ludową zauważać, poznawać i zbierać ludowe rzeźby – przede wszystkim figurki Chrystusa Frasobliwego. Od czasu do czasu rzeźbiłem w drewnie wg własnego konceptu małe figurki w ludowym stylu. Z początkiem XXI wieku poznałem wielu ludowych twórców, co pobudziło mnie do aktywniejszego działania. Po przejściu na emeryturę zacząłem rzeźbić częściej i większe figurki o tematyce odmiennej od tradycyjnej sztuki ludowej, i tak to trwa do dzisiaj…
Od szkoły podstawowej – kiedy zacząłem zbierać stare monety – jestem także kolekcjonerem. Z czasem moje „kolekcjonerstwo” powiększyłem o książki o sztuce, stare książki kucharskie, rosyjskie matrioszki, polskie malarstwo, ikony. Od paru lat zbieram – oprócz rzeźby ludowej – polskie XIX-wieczne ludowe malarstwo dewocjonalne. Obecnym moim hobbistycznym zainteresowaniem są artefakty chrześcijańskie Rusi Kijowskiej.
Jeszcze parę danych biograficznych; urodziłem się w 1947 r., od 1949 r. mieszkam w Tarnowie, w Tarnowie uczyłem się, pracowałem i w Tarnowie po przejściu na emeryturę – po 40 latach pracy w Zakładach Azotowych SA (obecnie Grupa Azoty) – realizuję swoje rzeźbiarskie wizje.
Swoje prace wystawiałem na wystawach zbiorowych w Bielsku-Białej, Nowym Sączu, Bochni, Tychach, Krakowie i w Żywcu. Brałem kilkakrotnie udział w konkursach rzeźbiarzy nieprofesjonalnych w Stryszawie (z wyróżnieniem) i w Tychach.
W 2012 r. i w 2015 r. w Tarnowie a w 2013 r. Ryglicach miałem wystawy indywidualne. W 2018 r. wystawiałem swoje prace (26 rzeźb) na XI Międzynarodowym Konkursie Sztuki „Art. Naif Festiwal” w Katowicach. Także w bieżącym roku brałem udział w Międzynarodowym Konkursie „Satyrykon” w Legnicy, a moja praca znalazła się – na 2201 prac nadesłanych przez 574 twórców z 54 krajów – wśród 137 prac ostatecznie przyjętych do konkursu. Warto wspomnieć, iż na wystawie w 2017 r. w Bielsku-Białej pt. „Chrystus Frasobliwy w sztuce ludowej” prawie połowa eksponatów pochodziła z moich zbiorów w tym pięć mojego dłuta.
A teraz zapraszam, poznajcie mój kolorowy świat z drewna…