WYSTAWA PRAC ZOFII GOŁĘBIOWSKIEJ-TABASZEWSKIEJ

Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, Galeria „Na Pietrze” zapraszają na wernisaż wystawy prac Zofii Gołębiowskiej-Tabaszewskiej,

1 marca/niedziela/ 2020, godz. 16.00

ul. Szkolna 2, Zabierzów

ZOFIA GOŁĘBIOWSKA-TABASZEWSKA

 

Urodzona w Bielsku Białej. Absolwentka tamtejszego Liceum  Pedagogicznego, ukończyła polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.

Od 1973 do 2005 roku pracowała w  Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu jako nauczyciel polonista. Od 1992 obok pracy pedagogicznej zajmuje się działalnością plastyczną.
    W latach 2003, 2004, 2005, 2009, 2012, 2015, 2016, 2017 brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych w Myślenicach.

     W listopadzie 2005 roku została przyjęta w poczet artystów plastyków zrzeszonych w Związku Artystów Plastyków „Sztuka Użytkowa” w Toruniu. 

 

    Miała dotąd 91 wystaw indywidualnych m. in. w:

Tarnowie,  Krakowie, Bochni, Myślenicach, Suchej  Beskidzkiej, Bielsku Białej, Andrychowie, Warszawie, Nowym Wiśniczu. Brzesku, Trzebini, Dąbrowie Górniczej, Dębnie, Koszycach, Wolbromiu, Limanowej Nowym Sączu i Chełmie.

  • Medal EXITUS ACTA PROBAT otrzymany  od Burmistrza Nowego Wiśnicza w 2011r.
  • Nagroda Starosty Powiatu Tarnowskiego na VII Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli Tarnów 2012

Od grudnia 2006 roku do grudnia 2013 prowadziła grupę teatralną w ZK w Tarnowie-Mościcach. Przygotowane spektakle dla dzieci oraz dorosłych wystawiane były na terenie woj. małopolskiego. 

  • Za tą działalność w 2009 roku została nagrodzona Brązową Odznaką za Zasługi w Pracy Penitencjarnej przez Ministra Sprawiedliwości. 

 

„Tematem moich prac są głównie ANIOŁY. Nie są one eteryczne, czy zwiewne – a wręcz odwrotnie. Są dotykalne, noszą w sobie spory ciężar codzienności z jakiej powstały. Każdy anioł ma swoją opowieść, spory ładunek emocji, przypomina o tym co ważne. Są bliskie człowiekowi i jego niedoskonałości. Trudno byłoby im się unieść w górę, choć jak na anioły przystało, każdy z nich  ma skrzydła, tkwią mocno na ziemi uczestnicząc w naszych codziennych sprawach. Przypominają o upływającym czasie podpowiadają klucze do ludzkich serc, mają piecze nad ptakami czy w końcu ludźmi. W pewnym stopniu nawiązuję do archetypu anioła stróża.

Powstają te anioły z tego co straciło już swoją pierwotną przydatność, ale właśnie dzięki nim nie odeszło w zapomnienie. Noszą więc moje anioły ciężar wspomnień drzemiący w starych koronkach, starych okiennych ramach, guzikach itp. Jest to bardzo osobisty świat nasycony osobistą nutą poezji, ciepła. Często też można zauważyć inspirację poezją ulubionych poetów.”

ZGT         

anioły zaproszenie   

 

Możesz również polubić…