Zabierzowska Niepodległa 2018
Zabierzowska Niepodległa czyli wspólne świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości
Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, w Gminie Zabierzów uczczono serią wydarzeń kulturalnych. W obchodach wzięły udział setki mieszkańców, w tym najmłodsi obywatele gminy.
W Zabierzowie rozpoczęto świętowanie już w piątek 9 listopada w Samorządowym Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, gdzie odbyły się warsztaty robienia Kokard Narodowych, została otwarta wystawa „Niepodległość w portrecie” oraz pokazano spektakl pt. „Wolność jest w Nas”, w realizacji Klubu Seniora Złota Jesień z Zabierzowa. Zwieńczeniem dnia była wielkoformatowa gra historyczna, którą przygotowano we współpracy z harcerzami V Zabierzowskiego Szczepu „Kolumbowie”.
W wigilię setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano akcję artystyczną, polegającą na zrobieniu wspólnej fotografii mieszkańcom gminy z wielkim napisem „Zabierzów Niepodległa 1918-2018”. O godz. 15:00 w Kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, po której w uroczystym pochodzie, z towarzyszeniem pocztów sztandarowych, wszyscy uczestnicy zgromadzili się na Rynku w Zabierzowie, by wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne.
Wieczór zainaugurowano wręczeniem okolicznościowych medali, przygotowanych specjalnie z okazji stulecia 11 Listopada. Medale wręczała Wójt Gminy Zabierzów Elżbieta Burtan.
Lekcję patriotycznego śpiewania rozpoczęła Gminna Orkiestra Dęta pod dyrekcją Józefa Bylicy, a wokalnie wszystkich wspierał zespół CONTRA oraz Chór Voci di San Francesco pod dyrekcją Edwarda Machety. Śpiewano pieśni mające związek z historią oręża polskiego, pieśni-modlitwy oraz hasła i zawołania rycerskie dawnej Rzeczpospolitej, pieśni – opisy bitew, pieśni o bohaterskich hetmanach, rycerzach i żołnierskiej doli. Zaśpiewano kilkanaście pieśni m. in. Pierwsza kadrowa, Rota, O mój rozmarynie, Wojenko, wojenko, Białe róże, Idę walczyć Mamo oraz Pierwsza brygada.
Na koniec przyniesiono słodką niespodziankę — biało-czerwony tort, który dzielili przedstawiciele trzech pokoleń.
Tego dnia każdy uczestnik miał okazję wpisać się do księgi pamiątkowej, zrobić sobie zdjęcie w Niepodległościowej foto-budce oraz skosztować żołnierskiej grochówki, serwowanej przez 35 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Rząsce.
Składamy serdeczne podziękowania Pawłowi Miłobędzkiemu oraz harcerzom z 5 Zabierzowskiego Szczepu Harcerskiego „Kolumbowie”. Dziękujemy Chórowi Voci di San Francesco, Gminnej Orkiestrze Dętej, zespołowi CONTRA za oprawę muzyczną święta.
KS
Wsparcia finansowego uroczystości udzielił Kraków Airport