W strukturach Centrum Kultury działają zespoły:
GMINNA ORKIESTRA DĘTA
Powstała w kwietniu 1999 roku. Kapelmistrzem i prowadzącym naukę gry na instrumentach jest muzyk, nauczyciel Józef Bylica – inicjator jej powstania – w 2015 roku uhonorowany Nagrodą Powiatu Krakowskiego „Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury”. Skład zespołu stanowią uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów szkół średnich oraz mieszkańcy gminy, którzy znajdują czas po pracy na wspólne muzykowanie.
Aktualnie skład zespołu wraz z uczniami wynosi 32 osoby.
W ciągu 16 lat istnienia wystąpiła ponad 320 razy dając koncerty podczas wszelkich uroczystości, świąt państwowych, imprez świeckich, kościelnych na terenie gminy i poza nią / m.in. pikniki rodzinne, koncerty na Rynku Krakowskim, w Piwnicy pod Baranami, Centrum Kultury „Rotunda”, Powiatowych Festiwalach Orkiestr Dętych w Zielonkach. Kilkakrotnie gościła na Słowacji w zaprzyjaźnionej gminie Hrustin, w 2004 i 2012 roku reprezentowała powiat krakowski na Festiwalach Orkiestr Dętych w powiecie monachijskim, gdzie jej wykonania były entuzjastycznie przyjmowane..
W kwietniu 2008r. nagrała utwory na płytę promocyjną powiatu krakowskiego wraz z trzema innymi orkiestrami.
W 23 maja 2009r. odbył się koncert z okazji Jubileuszu 10- lecia istnienia orkiestry, w którym wziął udział Zbigniew Wodecki – gwiazda polskiej estrady wykonując utwory z towarzyszeniem orkiestry na żywo.
W 2011 i 2014 r. gościła z występami podczas wymiany kulturalnej w Republice Chorwackiej na festiwalach orkiestr w miejscowościach Zagrzeb, Roc i Varażdin.
W 2013r. zdobyła I miejsce w kategorii orkiestr średnich na XV Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych.
Repertuar stanowią: utwory okolicznościowe, standarty, przeboje muzyki rozrywkowej, filmowej, musicalowej, marsze świata wesołe i poważne, dixielandy, walce, utwory taneczne, pieśni kościelne, patriotyczne oraz kolędy.
ZABIERZOWSKA KAPELA LUDOWA
Kapela powstała przy SCKiPGZ w 2003 roku.
Prezentuje repertuar pochodzący z okolic Krakowa: krakowiaki, polki, walczyki, oberki.
Ubiór stanowi oryginalny strój krakowski, a instrumentarium nawiązuje do typowego składu kapel ludowych naszego regionu.
Mieszkańcy Gminy mieli okazję zobaczyc Kapele na wielu imprezach: Dniach Powiatu Krakowskiego, Dożynkach i innych imprezach okolicznościowych. Zespół reprezentował powiat krakowski w Monachium, w ramach wymiany kulturalnej.
Zespól stanowią profesjonalni muzycy, starający się zarówno w opracowaniach, jak również w interpretacji utworów uwzględniał charakterystyczne wzory wykonawcze autentycznych kapel ludowych.
Muzycy kapeli uprawiają różne gatunki muzyczne, ich żwiołem jest improwizacja.
VOCI DI SAN FRANCESCO
Chór powstał 7 stycznia 2008 roku przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabierzowie. Od roku 2009 działa w strukturach Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów. Dyrygentem i kierownikiem chóru jest Edward Macheta. Zespół swoim śpiewem uświetnia uroczystości gminne i parafialne w Zabierzowie. Dwukrotnie śpiewał podczas mszy św. w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a także prezentował koncerty kolęd w parafiach w Modlnicy, Bolechowicach, Krakowie – Mogile.
Mimo krótkiego stażu ma w swoim repertuarze wiele utworów uznanych twórców m.in. G. Cacciniego, V.A. Mozarta, O.M. Łukowskiego, M. Durufle, J. Verdiego.
W swoim repertuarze chór posiada utwory zarówno muzyki dawnej jak i współczesnych artystów, zainspirowanych nauczaniem Jana Pawła II. Prezentuje muzykę kościelna, kolędy, pieśni patriotyczne oraz śpiewy liturgiczne.
HERODY Z ZELKOWA
Zespół kolędniczy „Herody” już 37 lat towarzyszy naszej gminnej społeczności. Grupa powstała w 1972 roku z inicjatywy Andrzeja Krawczyka, obecnego sołtysa Zelkowa, który do dnia dzisiejszego angażuje się w sprawy „Herodów”. W ciągu 37 lat przez zespół przewinęło się ok. 100 osób.
Zelkowskie „Herody” mogą poszczycić się wieloma sukcesami, bowiem występowali nie tylko przed rodzimą publicznością, ale także poza granicami kraju. W 1974 roku zdobyli brązową Parzenicę na festiwalu w Bukowinie Tatrzańskiej, a rok później otrzymali złotą Parzenicę. Występowali również na deskach „Teatru Bagatela”, w którym wraz z krakowskimi aktorami stworzyli spektakl „Nim Heroda Diabli wzięli”. Ponadto w warszawskiej telewizji wystawili spektakl „Nasz człowiek na rządzie”.
W 2008 roku „Herody” zaprezentowały się w Małopolskim Spotkaniu Grup Kolędniczych w Chrzanowie, gdzie zostali wytypowani do Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych w ramach XXXVI Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Ten sam sukces powtórzyli w latach 2009 i 2011, kiedy otrzymali prestiżową nominację do Bukowiny Tatrzańskiej na przeglądach powiatowych.
Członkowie grupy prezentują się w strojach uszytych przed laty przez zelkowskie krawcowe. Każdy występ „Herodów” jest niezwykłym widowiskiem. Z dużą dozą humoru i dystansu komentują bieżące wydarzenia polityczne i społeczne, a bogactwo barw i błyszczących dodatków oraz gra młodych aktorów zachwyca widownię.
TANECZNICE Z ZABIERZOWA
“Taniec jest nie tylko radością dla ciała – to lekarstwo dla duszy!
Taka myśl towarzyszy kobietom z Zabierzowa skupionym przy Samorządowym Centrum Kultury, które swoją pasją, jaką jest taniec, wcieliły w życie. Spotykają się od 2 lat co poniedziałek i tańczą pełne energii i życia a nazwały się Tanecznice z Zabierzowa. Jeden raz w tygodniu przez 1,5 godziny wolne od polityki i tego co dzieli ludzi, złości. Wiek, wykształcenie ani pochodzenie nie ma tu żadnego znaczenia co pokazuje jak taniec jest ponadczasowy. Tańczą tańce polskie, rumuńskie, żydowskie, mołdawskie, greckie i tańce innych narodów. Tańczą też w kręgu i to ich jednoczy i łączy. Dla amatorek nie jest łatwe nauczyć się kroczków specyficznych dla innych kultur. Dążą do uzyskania radości i energii jaką daje im taniec. Każdy taniec to spotkanie z innym narodem i jego tradycjami ale wszystkie łączy jednak jedno – rytm wystukiwany nogami czy klaskany dłońmi to jak puls. I właśnie ten puls to puls bycia Tanecznicą z Zabierzowa i spotykania się ze sobą. Dla Tanecznic to jeszcze kobiece przyjaźnie i radość przebywania ze sobą. To możliwość podzielenia się radością i smutkiem, sukcesem i porażką i pewność, że będzie się wysłuchanym. Idea tańców samych kobiet sprawdza się w stu procentach bo nikt nie zrozumie kobiecych spraw bardziej niż inna kobieta.
Tańczą pod okiem instruktorki, pasjonatki tańca Katarzyny Gać. To ona cierpliwie pokazuje im układy i ćwiczy każdy ruch nogi i ręki. Ćwiczy techniki tańca i proponuje coraz to nowe melodie świata. Chcą podzielić się swoim entuzjazmem i radością Tanecznice wyszły z Zabierzowa na sceny sąsiadujących wsi i to, jak odebrała ich publiczność sprawiło, że zaczęły być zapraszane na uświetnienie imprez nie tylko lokalnych. Tanecznice same dobierają sobie stroje i przy finansowym wsparciu Centrum Kultury nabierają wyrazistego wyglądu.